امروز: دوشنبه 04 بهمن 1395 برابر با 23 ژانویه 2017

اخبار مهم روز

بهره مندی از نانو برای موتورهای الکتریکی

  • شنبه, 15 آذر 1393
  • نوشته شده توسط 

بهره مندی از نانو برای موتورهای الکتریکی

در هر خانه ای چندین وسیله الکتریکی نظیر یخچال، ماشین لباسشویی و سیستم های تهویه وجود دارد که مجهز به موتور است. این یافته محققان می تواند روی تمام این ادوات تأثیر گذار باشد. محققان برای ساخت سیم پیچ موتور به جای سیم مسی از الیاف کربنی استفاده کردند. با این کار گرمای ژول ایجاد شده و وزن موتور به شدت کاهش می یابد. پژوهشگران دانشگاه صنعتی لاپرنرانتا موفق به ساخت اولین موتور الکتریکی قابل استفاده در منسوجات شدندکه در آن از نانو لوله های کربنی استفاده شده است. در حال حاضر نانو لوله های کربنی درحال جایگزین شدن به جای سیم های مسی هستند. به گفته محققان این پروژه که در دانشگاه لاپرنرانتا انجام شده گامی به سوی ساخت ادوات الکترونیکی کارا و سبک است.

این موتور دارای توان 40 وات با دور موتور 1500 دور در دقیقه است که کارایی 70 درصدی دارد. در آینده نزدیک الیاف نانو لوله کربنی پتانسیل افزایش کارایی ماشینهای الکتریکی را خواهند داشت. این فناوری جدید، امکان ایجاد انقلابی در تمام صنعت خودروسازی را خواهد داشت.

پژوهشگران در سراسر جهان به دنبال فرصت های جدید برای بهبود عملکرد ماشین های الکتریکی هستند که برای رسیدن به این هدف، یکی از چالشها یافتن سیمهایی با رسانایی بالا برای استفاده در سیم پیچ ها است. از آنجایی که نانو لوله های کربنی دارای هدایت الکتریکی بسیار بهتری نسبت به فلزات هستند بنابراین سیم پیچ های ساخته شده از نانو لوله کربنی نیز دو برابر سیم پیچ های مسی رسانا خواهند بود. برای اینکه بتوان نانو لوله ها را به خوبی دستکاری کرد، باید آنها را بافت و به شکل الیاف در آورد. سیم پیچی موتور با مس انجام می شود که دومین ماده رسانای فلزی است. اما سیم مسی گرمای زیادی ایجاد می کند در حالی که نانو لوله های کربنی هدایت بالاتری داشته و گرمای کمتری تولید می کنند.

منبع : تأسیسات نیوز

 

خواندن 33091 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار
خواندن کد خبر: 231
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

حالت های رنگی